Dlaczego warto uczyć się w grupie rówieśniczej?

1. Wsparcie i motywacja

Podczas zajęć z rówieśnikami dzieci często pomagają sobie w zrozumieniu różnych zagadnień. Mogą uczyć się od siebie przez obserwację i naśladowanie ale także motywować się nawzajem. Na zajęciach często widzimy, że dzieci nie są takie straszne jak je malują i pomagają kolegom, próbują nierzadko wyjaśnić dane zagadnienie swoimi słowami. Uczeń, widząc, że inni rozumieją może uwierzyć że sam też jest w stanie!

2. Co uczeń to talent

Na zajęciach grupowych ważne są indywidualne umiejętności ucznia, ujawniają się szczególne talenty, często niezwiązane z nauką języka. Powszechnie wiadomo, że talenty istnieją po to, aby się nimi dzielić i to widać na zajęciach! W grupie wyłonią się w sposób naturalny liderzy, artyści, młodzi geniusze i muzycy, a wszyscy razem wzięci nie tylko będą mieli dobry wpływ na siebie nawzajem, ale i urozmaicą i ułatwią pracę lektora, który będzie mógł te talenty wyłapywać i korzystać z nich tak, by lekcja była wyjątkowa i zawsze ciekawa, a dzieci rozwijały swój potencjał jeszcze mocniej.

3. Mam pytanie!

„Kto pyta nie błądzi”. To powiedzenie zna każdy, także dzieci, ale bardzo dobrze wiemy, że wiele uczniów nie ma tyle śmiałości i często nie wierzy w swoją bystrość na tyle, by samemu zadać pytanie. W grupie to pytanie, którego jeden boi się zadać, może być zadane przez kogoś innego. Poza tym mogą paść pytania, o których inny uczeń po prostu nie pomyślał i nie zdawał sobie sprawy, że poznanie odpowiedzi było mu potrzebne. Na zajęciach indywidualnych nikt nie może zadać pytania za nas, więc jest to kolejna zaleta zajęć w grupie.

4. Praca w grupie perspektywą na przyszłość

Jako dorośli bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę jak ważna w życiu jest umiejętność pracy w grupie. Tradycyjny model szkoły, powszechnie stosowany w publicznych polskich szkołach (model pruski) nie przygotowuje odpowiednio uczniów do grupowych projektów czy umiejętności współpracy, której będą potrzebowali w przyszłości (model ten jest de facto najczęściej uczeniem się w pojedynkę siedząc w sali z innymi ludźmi). Na lekcjach w Jokerze chcemy przełamać schematy i uczyć w sposób bardziej dla młodzieży przystępny i naturalny. Dlatego zdobywa ona od razu umiejętność efektywnej pracy w grupie, która w dalszym życiu okazuje się bezcenna.

4. Dobra zabawa!

W Jokerze nie ukrywamy, że zajęcia nie mają być przykrym obowiązkiem i siedzeniem w ławce z książką. Zajęcia w grupach dają o wiele więcej możliwości na gry i zabawy, które jak żadna inna metoda (naszym zdaniem!) wspomagają naukę. Uczniowie robiąc coś zabawnego i przyjemnego na pewno będą chcieli uczyć się dalej i jesteśmy przekonani, że lepiej zapamiętają materiał. Lekcja w grupie pozwala na wykorzystanie tych metod w pełni.

5. Wsparcie po zajęciach

Podczas gdy po zajęciach indywidualnych uczeń ma do pomocy tylko lektora, w przypadku zajęć grupowych ma kilka osób, na które może liczyć. Ponadto zajęcia grupowe wiążą się z nowymi znajomościami i możliwością przyjaźni poza salą lekcyjną – a to przecież najfajniejsze!

Mamy nadzieję, że powyższe argumenty przekonają rodziców i uczniów, że zajęcia w grupie mają ogromną wartość i że wcale nie są gorsze od zajęć indywidualnych – a w wielu kwestiach znacznie takie lekcje przewyższają! Zapraszamy żeby przekonać się osobiście w Jokerze :)

Justyna Zaremba